Bezpieczeństwo i higiena pracy

Dodane: 26-10-2014 09:22
Bezpieczeństwo i higiena pracy szkolenia bhp warszawa prowadzimy w sposób profesjonalny nie zapominając, że nawet najtrudniejszy temat można omówić przykuwając uwagę słuchaczy, z zapałem, ilustrując przykładami dodając szczyptę dobrego humoru. Zespół tworzą specjaliści z dziedziny bhp, ochrony przeciwpożarowej oraz lekarze i ratownicy medyczni, pracujący...w oparciu o wciąż uzupełnianą wiedzę i bogate doświadczenie zawodowe nabyte w różnych branżach poparte wykształceniem. Posiadamy także status ośrodka szkoleniowego co umożliwia nam prowadzenie każdego rodzaju szkoleń w dziedzinie bhp, szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy i dokumentowanie ukończenia szkoleń drukami

BHP obowiązkowe

Przyjmując nowego pracownika pracodawca musi spełnić wiele wymogów formalnych. Jednym z wymagań jest przeszkolenie pracownika w zakresie bhp. Obowiązek szkolenia bhp pracowników wynika z Kodeksu Pracy.

W przypadku pracownika, który już wcześniej był zatrudniony w naszej firmie i na nowo go zatrudniamy, nie musimy przeprowadzać szkoleń bhp ponownie.

Założeniem szkoleń bhp jest poznanie przez pracownika zasad i przepisów pracy na stanowisku w naszej firmie. Poznanie zagrożeń i możliwych wypadków na jego stanowisku pracy. Oraz oczywiście zwiększeniem bezpieczeństwa i komfortu pracy.

Dobrą wiadomością dla pracodawców jest fakt, że mimo zmian podatkowych w roku 2011 szkolenia bhp pozostały zwolnione z vat.


Ogólnie na temat szkoleń bhp

Chyba najtańszym i najszybszym sposobem na szkolenia bhp jest zrobienie ich w wersji on-line. Moim zdaniem z takiej formy szkoleń mogą skorzystać pracownicy biura.

Bezpieczeństwo i higiena pracy w przypadku pracy za biurkiem lub po prostu przy komputerze ma spore znacznie, zobacz dlaczego:
Przy pracy z komputerem krzesło ma najważniejsze zadanie - wiadomo, że od siedzenia przez kilka godzin na źle dobranym krześle nic nam się nie stanie. Ale takie siedzenie i praca dzień w dzień może prowadzić do całkiem poważnych urazów i zwyrodnień. Dobre krzesło do komputera powinno mieć profilowane siedzisko z możliwością regulacji wysokości (najlepiej jeszcze stopnia pochylenia) oraz wystarczająco profilowane oparcie. Oparcie musi porządnie przytrzymywać plecy - jak fotel kierowcy rajdowego. Bez tego można się "połamać". Życzę bezpiecznego używania kompa.

W Polsce mamy dość dziwne prawo dotyczące kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy ? firmy zatrudniające powyżej stu pracowników muszą mieć odrębnego specjalistę bezpieczeństwa i higieny pracy. Wydaje mi się, że mniejsze firmy też mają odpowiedni obowiązek. W końcu nie mało firm oferujących szkolenia bhp oferuje również outsoucing bhp.


Szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy

Informacje w zakresie obowiązków prawnych szkoleń bhp

Cel okresowych szkoleń bhp jest następujący utrwalenie wiadomości z zakresu bhp zdobytych w czasie szkolenia wstępnego zapoznanie pracowników z obecnymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi

Okresowe szkolenia bhp jak wynika z rozporządzenia powinny zostać przeprowadzone w okresie nie dłuższym niż pół roku od rozpoczęcia pracy na określonym stanowisku.

Szkolenie dla pracodawcy oraz szkolenie okresowe należy zakończyć egzaminem sprawdzającym wiedzę objętą programem szkolenia oraz umiejętności wykonywania lub organizowania pracy zgodnie z przepisami i zasadami bhp.

Powinność okresowych szkoleń z bezpieczeństwa i higieny pracy wynikają z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 października 2007 r. (Dz. U. 196 poz. 1420) zmieniającym rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27-07-2004 r. (Dz. U. Nr 180, poz. 1860).


Zapobieganie wypadkom

Z wypadkami zwykle jest tak, że nie ma ich do momentu aż się nie wydarzą. Wystarczy rozważyć chwile o tym co by było gdyby nie było żadnych przepisów i przepisów w zakresie bhp. Sporo firm chętnie oszczędziło by nie szkoląc swoich podwładnych. A osoba nie znająca ryzyka wykonywanej pracy łatwiej popełni błąd - a więc łatwiej o wypadek.

Fakt, że nawet jeśli pracownicy są szkoleni to wypadki mogą się zdarzyć. Aczkolwiek szkolenie bhp zmniejsza prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. A warto zainwestować w profesjonalistów z tej dziedziny bo jeśli zawinimy lub przyczynimy się do powstania wypadku to trzeba będzie wypłacić odszkodowania.

Tutaj przypomina mi się scena z filmu "Mechanik" gdzie jeden gościu naprawia maszynę, która nie była wyłączona ani zabezpieczona a drugi przez nieuwagę naciska przycisk. Maszyna nie daje się wyłączyć w skutek czego biedny pracownik traci rękę. Co prawda później jest bardzo wdzięczny koledze za "spowodowanie wypadku" bo otrzymuje pokaźne odszkodowanie za, które może żyć dostatnio do końca życia. Nie mniej lepiej było tego wypadku uniknąć, czyż nie?