O księgowości - ogólnie

d wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (podatek obrotowy), którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odlicze

O księgowości - ogólnie Nie prowadź księgowości samodzielnie, skorzystaj z pomocy doświadczonego biura rachunkowego

Definicja podatku vat

Podatek od towarów i usług, PTU (ang. Value Added Tax, VAT) ? podatek od wartości dodanej, podatek pośredni, pobierany na każdym kolejnym etapie obrotu towarami lub usługami (podatek obrotowy), którego konstrukcja zakłada brak kaskadowego nakładania się podatku poprzez zastosowanie mechanizmu odliczenia podatku pobranego w poprzednich etapach obrotu.

W Polsce został wprowadzony przez ustawę z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50). Jednak konieczność harmonizacji polskiego prawa podatkowego z prawem UE zmusiła polskiego ustawodawcę do uregulowania tej kwestii w nowej ustawie o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).

Twórcą koncepcji tego podatku był niemiecki przedsiębiorca Carl Friedrich von Siemens, który w swoich pracach z 1920 roku wyłożył jego ideę1, ale powszechnie za twórcę VAT uważany jest francuski ekonomista Maurice Lauré

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podatek_od_towar%C3%B3w_i_us%C5%82ug


Rozlicz swoje podatki

Niezależnie od tego, czy pracujesz czy jesteś bezrobotny, jeśli jesteś osobą pełnoletnią, co roku powinieneś rozliczać się z fiskusem. Rozliczenia podatkowe, które składasz udzielają urzędowi informacji, ile zarobiłeś w danym roku, ale przede wszystkim ile spośród tych zarobków płaciłeś na podatki. Niestety, urzędy skarbowe nakładają kary na osoby, które dokonują pomyłek w takich rozliczeniach, jeśli nie dokonają korekty. Co jednak w przypadku, gdy mamy do czynienia z osobami starszymi lub młodymi, które nie mają doświadczenia w wypełnianiu PIT-ów. W takiej sytuacji należy się przede wszystkim zastanowić nad skorzystaniem z takich usług, jak biuro finansowe. Rozliczenie takie nie kosztuje zazwyczaj więcej, niż kilkadziesiąt złotych. Dokonywanie przez profesjonalnych finansistów zadania trwają najczęściej nie dłużej, niż kilka dni. Klient otrzymuje potwierdzenie dokonania rozliczenia, które może okazać urzędowi, gdyby pojawiła się taka potrzeba. Wystarczy więc poszukać odpowiedniego biura finansowego.


O prawie podatkowym

Jeżeli nasze wątpliwości prawne związane są z podatkami, to prawnik również może nam pomóc. Istnieje bowiem grupa absolwentów studiów prawniczych, którzy w ramach aplikacji, a nawet jeszcze czasu trwania edukacji zdecydowała się na pójście w kierunku doradcy podatkowego. To normalny rodzaj kariery dla tej grupy, więc są oni przygotowani w stu procentach do swoich obowiązków.Taki doradca z łatwością powoła się na odpowiednie do zaistniałych sytuacji przepisy, a to oznacza, że będziemy posiadać klarowniejszy obraz możliwych trudności oraz dostępnych wariantów działania przekładających się na większe szanse powodzenia. Znajomość prawa nie tylko zapobiega szkodzie, ale również okazuje się być doskonałym narzędziem. Skomplikowane zagadnienia powiązane z podatkami nie są czymś przyjemnym, ale od nich są fachowcy. Nie walczmy sami z kodeksami i orzecznictwem sądów ? zlećmy to doradcom podatkowym. Dla nich to chleb powszedni, a dla nas brak uczucia niepokoju.